TurneringscenterKommende#1477762

North American Youth Chess Championship 2026 U16

Confederation of Chess for the Americas ( CCA )Miguel Hidalgo, Ciudad de Mexico. Hotel del Prado, Av. Marina Nacional 3992026/11/11 – 2026/11/16Schweizisk · 9 RunderConfederation of Chess for the Americas ( CCA ) · Miguel Hidalgo, Ciudad de Mexico. Hotel del Prado, Av. Marina Nacional 39911/11 – 11/16Schweizisk · 9 RunderKlassisk skak · Standar: Standard: 90 minutes with 30 second increment from move 1Gennemsnit Ratingtal / alder 1880 / 1521 spillere

Opdatering af turneringsdata: Spilleroplysninger. Nogle dele er midlertidigt ikke tilgængelige.

Hæve voldgiftsmand
IA Vargas Cortes, Gustavo 5105757
Statschef Arbitration
Godinez Tapia, Trinidad 5113512
Turneringsdirektør
—
Organiserer
Munoz Solorzano, Jose Humberto 29694507
Ratingtal beregning
Rating national, Rating international
beliggenhed
Miguel Hidalgo, Ciudad de Mexico. Hotel del Prado, Av. Marina Nacional 399 ↗
FIDE Event ID
496176
Gennemsnit Ratingtal / gennemsnitlig alder
1880 / 15
Parringer program
Swiss-Manager from Heinz Herzog ↗
Turneringsdetaljer
Turnering
North American Youth Chess Championship 2026 U16
Federation
Confederation of Chess for the Americas ( CCA )
datoer
2026-11-11 – 2026-11-16
Formater
Schweizisk
Runder
9
Tidskontrol
Klassisk skak · Standar: Standard: 90 minutes with 30 second increment from move 1
Hæve voldgiftsmand
IA Vargas Cortes, Gustavo 5105757
Statschef Arbitration
Godinez Tapia, Trinidad 5113512
Turneringsdirektør
—
Organiserer
Munoz Solorzano, Jose Humberto 29694507
Ratingtal beregning
Rating national, Rating international
Gennemsnit Ratingtal / gennemsnitlig alder
1880 / 15
FIDE Event ID
496176
Indtægter
21

Organisatormeddelelse

El North American Youth Chess Championship 2026 está abierto a jugadores que representen a las federaciones nacionales de ajedrez de los tres países miembros de la CCA en Norteamérica (Canadá, USA y México) que no tengan obligaciones financieras pendientes con la CCA, según los Estatutos y el Reglamento Financiero de la CCA. Cada federación nacional podrá inscribir a tantos jugadores como desee

Kildeinformation

Se kilde

Organisatormeddelelse

El North American Youth Chess Championship 2026 está abierto a jugadores que representen a las federaciones nacionales de ajedrez de los tres países miembros de la CCA en Norteamérica (Canadá, USA y México) que no tengan obligaciones financieras pendientes con la CCA, según los Estatutos y el Reglamento Financiero de la CCA. Cada federación nacional podrá inscribir a tantos jugadores como desee

Kildeinformation

Se kilde

Stilling

North American Youth Chess Championship 2026 U16 · Stilling
Ranking№SpillerFEDRatingtalPointerneTB1TB2TB3TB4TB5TB6
11Gonzalez Sanchez, Ilan SaidMEX21140000000
22Huang, JustinCAN21010000000
33Lu, LucasUSA20940000000
44Kunapuli, Siddarth SriadityaUSA20470000000
55CMSuresh, Barath SubramanianCAN19850000000
66Lerma Castillo, JuanMEX19530000000
77Vigil Dorrego, ValentinoMEX19520000000
88Ikkurthi, IshaanUSA19460000000
99Naushad, MusaUSA19380000000
1010Bates, EvanUSA19330000000
1111Koo, MinjunCAN19200000000
1212Thimmasamudram, SandeepUSA18920000000
1313Ivanov Yuan, MaksimCAN18640000000
1414Galvan Rodriguez, Irving GamalielMEX18040000000
1515Beegala, KeshavUSA18020000000
1616Fu, OdysseyCAN17790000000
1717Perez Alejos, Edgar AntonioMEX17520000000
1818Karthik, Raghav VedantUSA17120000000
1919Romero Martinez, IanMEX16620000000
2020Rejon Luna, Kenzo OlegMEX16450000000
2121Obregon Felix, Carlos DanielMEX15910000000
I sidste rækkefølge · 21 spillere
Tiebreakkriterier ▾

TB1: Buchholz Tie-Break Variable (2026) (Gamepoints, Cut1) · TB2: Buchholz Tie-Break Variable (2026) (Gamepoints) · TB3: Sonneborn Berger Tie-Break Variable (2026) (Gamepoints) · TB4: Progressive Score, before FIDE-Tie-Break (PS)(Gamepoints) · TB5: Det direkte møde (DE) · TB6: Number of games won (WON) (Gamepoints)

RankingSpillerPointerne
1Gonzalez Sanchez, Ilan SaidMEX · 2114 · № 10TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
2Huang, JustinCAN · 2101 · № 20TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
3Lu, LucasUSA · 2094 · № 30TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
4Kunapuli, Siddarth SriadityaUSA · 2047 · № 40TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
5CM Suresh, Barath SubramanianCAN · 1985 · № 50TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
6Lerma Castillo, JuanMEX · 1953 · № 60TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
7Vigil Dorrego, ValentinoMEX · 1952 · № 70TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
8Ikkurthi, IshaanUSA · 1946 · № 80TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
9Naushad, MusaUSA · 1938 · № 90TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
10Bates, EvanUSA · 1933 · № 100TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
11Koo, MinjunCAN · 1920 · № 110TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
12Thimmasamudram, SandeepUSA · 1892 · № 120TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
13Ivanov Yuan, MaksimCAN · 1864 · № 130TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
14Galvan Rodriguez, Irving GamalielMEX · 1804 · № 140TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
15Beegala, KeshavUSA · 1802 · № 150TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
16Fu, OdysseyCAN · 1779 · № 160TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
17Perez Alejos, Edgar AntonioMEX · 1752 · № 170TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
18Karthik, Raghav VedantUSA · 1712 · № 180TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
19Romero Martinez, IanMEX · 1662 · № 190TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
20Rejon Luna, Kenzo OlegMEX · 1645 · № 200TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0
21Obregon Felix, Carlos DanielMEX · 1591 · № 210TB1 0 · TB2 0 · TB3 0 · TB4 0 · TB5 0 · TB6 0